-
Reklam
Anasayfa Amatör Denizci Köşesi
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Teknenizdeki riskleri biliyor musunuz? PDF Yazdır e-Posta

Bir tekneniz var, denize çıkıyor, güneşin keyfini sürüyorsunuz. Ancak denizde olmak önce “güvenlik” demektir. Ne kadar güvendesiniz? Eksiğiniz var mı, varsa neler?

Allianz Sigorta, tekne sahipleri için internet ortamında bir arayüz geliştirdi. Hazırlanan sorulara vereceğiniz cevaplar risk durumunuzu ortaya koyacak.

Devamını oku...
 
Flamalar ve anlamları PDF Yazdır e-Posta

Denizcilikte "kod flamaları" görsel haberleşme amacıyla kullanılmaktadır. Kod flamaları ağırlıklı olarak "bilgi" ve "uyarı" mesajları içerir.

Genel anlamlarının yanı sıra kulanıldıkları alanlara göre mesajlarının içeriği farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse "B" kod flamasını gösteren tekne yelken yarışlarında "Protestom var" demektedir. Oysa aynı flama ticaret bahriyesinde "Tehlikeli yük alıyor, taşıyor veya boşaltıyorum" uyarısında bulunur. Askeri gemilerde ek olarak "Atış nizamına giriyorum, benden neta olun" anlamını taşır.

Devamını oku...
 
Tekne, emniyet ve kurallar PDF Yazdır e-Posta

 

Denizde can ve mal güvenliğinin sağlanması için denizcilik bazı kuralların uygulanmasını gerektirir. Bunlardan bazıları yasal zorunluluk, bazıları da zorunlu olmamamıza rağmen almamız gereken önlemleri içerir.

Kuralları ileri seviyedeki denizcilik bilgileri ve deneyimleri ile genişletmek mümkün. Biz burada temel ve yasal olanlara değineceğiz.

Devamını oku...
 
Rüzgarlar ve İsimleri PDF Yazdır e-Posta

 

Denizde ve karada rüzgarlar, estikleri yöne göre farklı isimlerle anılırlar. Belli başlı olanlarından “Lodos” ve “Poyraz”ı duymayan yoktur.

Ancak rüzgarlar dört ana, dört ara yön olmak üzere toplam 16 isimle anılırlar. Kimi profesyonel denizciler, rüzgarın estiği yönü isimlerin ötesinde dereceleri ile de ifade eder. "Hava 225'ten geliyor" gibi.

Devamını oku...
 
Basit hava tahmini PDF Yazdır e-PostaBarometre ve Termometre değerlerinin ilişkilendirilmesi dışında sadece gözlemlere dayalı da hava tahmini yapılabilir.

Denizcilerin özellikle de balıkçıların hava tahminleri genellikle doğru çıkar.

Bu kişiler meteorolojik tahminlerin yanı sıra kendileri de tahminde bulunmaktan geri durmaz. Bu yolla yapılan tahminler gözleme dayalıdır. Yılların tecrübesi bu kişilere gözlemlerini değerlendirme şansı verir.

Devamını oku...
 
«BaşlangıçÖnceki12SonrakiSon»

Sayfa 1 / 2