-
Reklam
Anasayfa Denizde İlk Yardım
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


İLKYARDIM / Suda Kurtarma PDF Yazdır e-Posta
Pazar, 14 Aralık 2008 13:00

(Yüzey kurtarması)

Su kurtarması denilince akla ilk olarak denizde yaşanan kazalar veya boğulma olayları gelir. Oysa su kurtarması yapılabilecek alanların sayısı denizle sınırlı değildir. Sel baskınları, dere ve nehir taşkınları, rafting kazaları, kuyuya düşen birini kurtarma tamamen su kurtarması kapsamına girer.

İlkyardımın tüm temel kuralları, su kurtarması için de geçerlidir. Ancak deniz, havuz veya nehirde ortam karaya oranla tamamen farklıdır. O nedenle kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bazı ek kurallar söz konusudur.

Son Güncelleme: Pazar, 14 Aralık 2008 13:37
Devamını oku...
 
Suya çıplak girmeyin PDF Yazdır e-Posta
Faydalı Bilgiler - Faydalı Bilgiler
Cumartesi, 13 Aralık 2008 00:00

Suda sizi bekleyen en önemli tehditlerden biri hipotermia dediğimiz vücudun suyla temasından dolayı oluşan ısı kaybıdır.

Suya girerken üzerinizde en azından bir tişört veya sweat shirt bulunmasında yarar vardır. Bu giysi, yüzmenize ve hareketlerinize engel olmaz, ama oluşturduğu katmanla su içindeki vücudunuzun ısı kaybını azaltır. Balıkadamların giydiği neopren esaslı özel giysilerde de temel prensip aynıdır. Vücutla, sürtünen su arasında bir katman oluşturmak ve ısı kaybını engellemek.

Son Güncelleme: Pazar, 14 Aralık 2008 13:32
Devamını oku...
 
Suda kurtarma nasıl yapılır? PDF Yazdır e-Posta
Faydalı Bilgiler - Faydalı Bilgiler
Pazar, 14 Aralık 2008 00:12

Birinci Aşama:


• Bir olaya müdahale etmeden önce “crewift” can yeleğinizi giyin ve ipi arka kayışa bağlayın. Siz yüzerek kazazedeye doğru ilerlerken, sahildeki bir kişi sizi izleyerek ipin suya girişine yardımcı olmalıdır.

• Kazazedenin yanına ulaşana kadar can yeleğiniz sönük durumda olmalıdır - konvansiyonel değilse – .

Son Güncelleme: Pazar, 14 Aralık 2008 12:25
Devamını oku...
 
Travmaya dikkat! PDF Yazdır e-Posta
Faydalı Bilgiler - Faydalı Bilgiler
Pazar, 14 Aralık 2008 00:52

Bir ilkyardımcı şunu kesinlikle bilmelidir.

Suda sadece boğulma olayları ile karşılaşılmaz. Özellikle havuzda, sığ sularda veya yüksek debili akarsularda servical travmalara (boyun ve omurga zedelenmeleri) çoklukla rastlanır. Bu travmalar havuz ve sığ sulara yüksekten atlayan kişilerde, nehirlerde ise genellikle rafting sporcularının karşılaştığı kazalarda oluşabilir.

Son Güncelleme: Pazar, 14 Aralık 2008 12:24
Devamını oku...
 
Otomobil suya düşerse... PDF Yazdır e-Posta
Faydalı Bilgiler - Faydalı Bilgiler
Pazar, 14 Aralık 2008 11:01

2.bölüm

Özellikle İstanbul’da boğaz kıyıları, otomobillerin denize uçması açısından ciddi tehdit oluşturan bölgedir. Ancak bunun dışında spesifik örnekler vermek de olasıdır. Bu konudaki en belirgin olay, İzmir’de yolda belediye tarafından kazılan ve yağmur suyu ile dolan iki metrelik bir çukura düşen otomobilin 4 kişiye mezar olmasıdır.

Son Güncelleme: Pazar, 14 Aralık 2008 13:28
Devamını oku...
 
«BaşlangıçÖnceki12SonrakiSon»

Sayfa 1 / 2


 


Reklam