-
Reklam
Anasayfa Bölge Haberleri Yat yarışlarında sezonu Marmaris açtı
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Yat yarışlarında sezonu Marmaris açtı PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Bölge Haberleri
Çarşamba, 11 Ocak 2017 17:25

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü tarafından düzenlenen 2017 yılının ilk yat yarışı olan ERGO-MIYC Kış Trofesi’nin 1. Ayak mücadelesi 7-8 Ocak tarihlerinde yapıldı.

IRC belgeleri tamamlanmadığı için gruplar ayırımı söz konusu olmadı ve iki günde gerçekleşen üç yarışın sonuçları ilan edilmedi. Ödül töreni de bu nedenle 2. Ayak'a bırakıldı.


Güneydeki Kış Trofeleri’nde siftahı 7-8 Ocak’ta düzenlenen yarışlarla Marmaris yaptı. ERGO-MIYC Kış Trofesi, 21 teknenin katılımı ile iki günde üç yarışla start aldı. IRC belgeleri tamamlanmadığı için filoda gruplar ayrılmadı. Öte yandan MIYC bu yıl trofede Destek sınıfını da açtı.

ThumbnailThumbnailThumbnail

7 Ocak Cumartesi sabahı 09.45’te kulüp bahçesinde yapılan brifingde Başhakem Behzat Tümanbay, uygulanacak genel kuralları kısaca hatırlattı. Ekiplerden rota kitapçılıklarını dikkatle incelemelerini isteyen Tümambay, anonsların da titizlikle izlenmesini rica ederek tüm yarışçılara keyifli, heyecanlı ve kazasız bir trofe diledi.

İlk gün için iki şamandıra yarışı planlanmıştı. Bir gün önce Marmaris’i kasıp kavuran fırtına geride kalmış ama etkileri dinmemişti. Parçalı bulutlu hava ise Marmaris mevsim normallerine göre oldukça soğuktu.

ThumbnailThumbnailThumbnail

İlk yarışın startı 13-14 knot’lık rüzgarla verildi. Can yeleği giyilmesini zorunlu kılan “Y” kod flaması ise tokadaydı.

Filo, orsa şamandırasına yaklaşırken rüzgarın hızı düşer gibi oldu ama uzun sürmedi. Tazeleyen hava yağmurla birlikte geldi. Soğuk ve rüzgarlı havanın üzerine bir de “ıslaklık” eklenince yarışçılar mücadelenin her saniyesinde “kışı yaşadıklarını” hissetti.

Kimi zaman sağnaklarda 20-22 knot’ı gösteren rüzgar, ilk ayağın ilk yarışının oldukça hızlı sonuçlanmasına yol açtı.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Grup ayırımı yapılamadığı için start tüm filoya birlikte verilmişti. Bu yüzden “yavaş” teknelerin parkuru tamamlaması beklendi. Bu da rotalarını tamamlayan teknelerdeki ekiplerin terleri kuruduktan sonra “üşüme” aşamasına geçmelerine neden oldu.

İkinci yarışta kapılı sosis rota uygulandı. Marmaris Koyu’nda her zaman görülmeyen stabil rüzgar, yarışın tamamlanmasına kadar filoyu terk etmedi.

Bu arada ERGO-MIYC Kış Trofesi’nin üç diskalifiye ile başladığını da belirtelim.

ThumbnailThumbnailThumbnail

3 TEKNE DSQ PUANI ALDI

İlk yarışta Yüksel D2 (Cüneyt Filyos), Smart Too (Tansel Yüzer) ve Papirus (Doğan Güzeliş), rotalarını yarış talimatlarına uygun tamamlamadıkları gerekçesiyle Kural 28.1'e göre DSQ (diskalifiye) puanı aldı.

Netsel Marmaris Marina’ya dönen yelkenciler ıslak ve yorgundu. Kimi kendilerine sıcak mekanlar ararlarken, kimileri de teknelerinde “ayran”, “kırmızı çay” ve çorbayla ısınmayı tercih etti. Cool

ThumbnailThumbnailThumbnail

Akşam kulüp bahçesinde hamsi-salata-bira partisi vardı. Bu arada Eastmarin işbirliğiyle düzenlenen çekilişle akşam partisine katılan yelkencilere çeşitli armağanlar dağıtıldı. Bu uygulamanın, trofenin diğer ayaklarında da devam edeceği belirtildi. Ancak yorgunluk ve soğuk baskın çıkmıştı. Bu coşkuya rağmen kulübün bahçesi çabuk boşaldı

ThumbnailThumbnailThumbnail

8 Ocak Pazar günü yağmur kesildi, hava açtı, güneş yüzünü gösterdi. Ne var ki güneş bile etkili soğuğu kırmaya yetmedi.

İlk ayak üçüncü yarışı 8-10 knot’lık rüzgarla coğrafi rotaya verildi. Filo, apaz startla Marmaris Boğazı’na yöneldi. Karga şamandırasının ardından Yalancı Boğaz’ın güneyindeki şamandıra dönülüp Kale önündeki finişlerle ilk ayak tamamlandı.

IRC belgeleri tamamlandıktan sonra gruplar ayrılacak ve finiş zamanlarına göre değerlendirme yapıldıktan sonra ilk ayak sonuçları açıklanacak.


Kaynak: Halit KESGİN (MIYC)


Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.
Dosyalar:
DosyaAçıklamaDosya Boyutu
 ERGO-MIYC Kış Trofesi 20171. Ayak Finiş Zamanları372 Kb


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Çarşamba, 11 Ocak 2017 23:53
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam

Anketler

Bakanlığın ikinci Türk bayrağına geçiş hamlesi, vergi ve marina bağlama ücretlerinde indirim bu kez beklenen sonucu verecek mi?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam