-
Reklam
Anasayfa Genel Haberler İstanbul en zorlu kışı yaşadı
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
İstanbul en zorlu kışı yaşadı PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Genel Haberler
Pazartesi, 09 Ocak 2017 19:20Cuma günü başlayan ve yaşamı adeta durduran kar yağışı aralıksız üç gündür devam ediyor. Bugün saat 18.00’a kadar durdurulan hava ulaşımında süre gece yarısına uzatıldı. İstanbul Boğazı çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı. Şehir Hatları ve İDO’nun iç ve dış hat seferleri yapılamıyor. Kentte sadece anayollar açık, ara yollara girilemiyor. İstanbul adeta “The Day After”ı yaşıyor.
İstanbul baharı yaşarken, geçtiğimiz cuma günü 10-12 derece dolayında seyreden sıcaklık, bir saat içinde 0 dereceye düştü ve beraberinde gelen sert rüzgarla birlikte kar yağışı başladı.

İstanbul yerel yönetimi “Kışa hazırız” mesajları veriyordu ama görünen o ki İstanbul hazır değildi. Çabalar ana yolları açmaya yetse de ara yollar o kadar şanslı değildi.Semt marketlerinde gıda ve tüketim malzemelerinin fiyatları da doğal olarak dolardaki tırmanışla yarışa tutuştu.

Aralıksız yağan kar yüzünden havayolu ulaşımı da aksadı. Son iki gündür aralıklı da olsa yapılabilen seferler bugün tam olarak durdu.Bodrum, Dalaman ve Antalya’dan gelen uçaklar Yeşilköy Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları kapatılınca kalkış limanlarına geri gönderildi. Bazı dış hat seferleri de başka illerdeki havalimanlarına yönlendirildi.

Son üç gün içinde iptal edilen sefer sayısı 1500’e ulaştı.

Tüm uçuşların saat 18.00’a kadar durdurulduğu açıklandı. Ancak bir süre sonra bu süre 00.00’a uzatıldı. Öte yandan İstanbul Boğazı da çift yönlü olarak gem trafiğine kapatıldı. Transit geçiş yapacak gemiler Karadeniz ve Marmara girişlerinde bekletiliyor. Şehir Hattı vapur seferleri ile İDO’nun tüm iç ve dış hat seferleri de durduruldu.Özetle İstanbul manzaraları tam anlamıyla “The Day After” filmini çağrıştırıyor.

Valilik kararıyla TIR'ların trafiğe çıkmasına yasak getirildi, mesai saat 15.30'da sonlandırıldı, okullar tatil edildi.

Bu arada karayollarının durumu da pek farklı değil. Bursa-İzmir karayolu yaklaşık 15 saat kapalı kaldıktan sonra kontrollü olarak trafiğe açıldı.

Tahminler kuzeyli rüzgarın yarın akşam saatlerinde güneybatıya döneceğini ve hava sıcaklıklarında 4-5 dereceye varan artışa işaret ediyor. Bu sistemin de beraberinde kuvvetli yağış getirmesi bekleniyor.AVRUPA DA KIŞA TESLİM OLDU

BBC'nin derlediği haberlere göre İstanbul'un karla sınavı çetin geçerken, karakış pek çok yabancı ülkede de yaşamı olumsuz etkiledi.

Avrupa'nın değişik ülkelerinde soğuklar 20'den fazla can aldı. Polonya'da Pazar günü 10 kişinin donarak öldüğü bildiriliyor. Polonya'da soğuklar nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1 Kasım'dan bu yana 65'e yükseldi.

2'si Iraklı, 1'i Somalili olmak üzere 3 göçmenin cansız bedeni Türkiye-Bulgaristan sınırında bulundu.

İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna'dan da benzer haberler geliyor.

Yunan Adaları da karla kaplandı. Genelde daha ılık olan Yunanistan'ın kuzeyi - 15 dereceyi gördü, yollar kapandı. Atina'da sıcaklık hafta sonu 0 derecenin altına indi

Sırbistan'da Tuna Nehri'nin üzerinde buz kütleleri oluştu, ulaşım durduruldu.

Rusya'da 7 Ocak'ta Moskova, son 120 yılın en soğuk Ortadoks Noel'ini yaşadı. Rusya'nın bazı bölgelerinde sıcaklık - 40 derecenin altına düştü.

İtalya'nın güneyindeki Sicilya, Bari ve Brindisi havalimanları hafta sonu kapalı kaldı. Roma'da onlarca uçuş iptal edildi ya da ertelendi.

Varşova ve Krakow'da soğuk havanın yol açtığı yoğun sis nedeniyle, vatandaşlara ücretsiz ulaşım sağlıanıyor.


Kaynak: TurkSail     
Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Pazartesi, 09 Ocak 2017 23:14
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam

Anketler

Bakanlığın ikinci Türk bayrağına geçiş hamlesi, vergi ve marina bağlama ücretlerinde indirim bu kez beklenen sonucu verecek mi?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam