-
Reklam
Anasayfa Genel Haberler Kar geldi, İstanbul’da hayat durdu
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Kar geldi, İstanbul’da hayat durdu PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Genel Haberler
Cumartesi, 07 Ocak 2017 17:23

Beklenen kar yağışı ve fırtına dün İstanbul’u etkisi altına aldı. Karla yaşamayı unutan İstanbul’da hayat adeta durdu. Trafik kilitlendi, havaalanları devre dışı kaldı, İstanbul Boğazı’nda trafik askıya alındı.

İstanbul’un belki de en büyük şansı, olumsuz hava koşullarının hafta sonuna denk gelmesi oldu.


Geldi, geliyor derken beklenen kar yağışı dün akşam saatlerinden itibaren İstanbul’da etkisini hissettirdi. AKOM ekipleri özellikle ana yoları açık tutmaya çalışırken ara yollar kapandı. Vapur ve İDO seferleri durduruldu, kentte trafik yoğunluğu yüzde 90’lar seviyesini aştı. Haftanın son iş gününde mesaiden çıkanlar evlerine gidebilmek için saatler sürecek yoğun bir trafik çilesi ile karşılaştı.

Bu arada Atatürk Havalimanı uçuşlara kapatıldı. Alana ancak havada 10-15 tur atıp yakıtı azalan ve “zor durumda” kalan uçakların inmesine izin verildi. Bu nedenle açılan pistlerden bir-iki uçak havalandıktan sonra trafik yine durduruldu.


Milano-İstanbul seferini yapan uçağın Tekirdağ üstünde
havada bıraktığı iz... Bu kadarla da kalsa yine iyi. Uçak Marmara
üzerinde de 10 tur yaptıktan sonra Yeşilköy'e ancak inebildi...Sabiha Gökçen Havalimanı ise iniş-kalkışlar “ağırlaştırılmış” olsa da uçuşlara kapatılmadı. Bu arada Atatürk Havalimanı’na inemeyen pek çok uçak başka illerdeki hava limanlarına yönlendirildi ya da kalktığı havalimanına geri gönderildi. THY yaklaşık 400 seferini iptal etti.

Şehir Hatları vapur seferleri ile İDO seferleri de durduruldu. Bu nedenle Avrasya Tüneli ile Marmaray’ın çalışma saatleri uzatıldı. Metro ise sabaha kadar hizmet verdi.

Şehirler arası karayollarında da çeşitli olumsuzluklar yaşandı. Bolu-Ankara karayolunda kar nedeniyle ulaşım 4.5 saat durdu. Karayolları aracı kara saplanırken, uzun araç kuyrukları oluştu. İzmir-İstanbul karayolunda da benzer durumlar yaşandı.

Aralıksız yağan ve kimi zaman tipiye dönüşen kar yağışı İstanbul’un yüksek bölgelerinde 40-45 santimetreye ulaşan kar örtüleri yarattı.


Oğuz Ayan instagram hesabında
"Far40 değil Kar40" diyerek bu fotoğrafı paylaştı...Kent, sabaha kısmen “rahat” başladı. Zira kimse aracını bulunduğu yerden ya çıkartamadı ya da çıkartmaya cesaret edemedi. Yollara düşen az sayıdaki araç yine de hasarlı onlarca kazanın yaşanmasına yeterli oldu. Bazı işyerleri kepenklerini açmadı.

İstanbul Boğazı’nda transit gemi geçişleri çift yönlü durdurulurken yerel trafik de askıya alındı.

Bu arada İBB, dün akşamdan bu yana araçlarını yolda bırakan sürücüler için uyarı yaptı ve “kar araçlarının geçişlerine engel oldukları” gerekçesi ile araçlarını bulundukları yerden kaldırmalarını istedi.


Bir yerden bir yere gitme talaşı yaşamayanlar
karın zevkini çıkardı... (Fotoğraf: Serdar BAPOĞLU)Haber yayına hazırlandığı sırada (7 Ocak, 18.00) Yeşilköy Atatürk Havalimanı uçuşlara ancak "aralıklı" açılabiliyor, hava trafiğinin ağırlıklı bölümü Sabiha Gökçen'e kaydırılıyordu...

TYH’nin iptal ettiği seferler >>

İstanbul’da kar yağışının yarın da devam etmesi bekleniyor. Ancak tahminler yağışların “aralıksız” değil, yerel ve “aralıklarla” olacağına işaret ediyor. Rüzgar hızı ise 17-22 knot seviyelerine gerileyecek.


Kaynak: TurkSail
Tepe fotoğraf: instagram / Oğuz AYAN
Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Pazar, 08 Ocak 2017 00:10
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam

Anketler

Bakanlığın ikinci Türk bayrağına geçiş hamlesi, vergi ve marina bağlama ücretlerinde indirim bu kez beklenen sonucu verecek mi?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam