-
Reklam
Anasayfa Genel Haberler Sea Shepherd’in ‘savaş gemisi’ Türkiye’de inşa edildi
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Sea Shepherd’in ‘savaş gemisi’ Türkiye’de inşa edildi PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Genel Haberler
Çarşamba, 28 Aralık 2016 16:04Güney Okyanusu’nda Japon balina avcı gemilerine karşı verdiği mücadele ile tanınan radikal çevreci örgüt Sea Shepherd’in (Deniz Çobanı) yeni gemisi Hollandalı Damien’in Antalya’daki tersanesinde inşa edildi. 54 metre boyundaki “Ocean Warrior” (Okyanus Savaşçısı) tasarımı ve donanımı ile bir savaş gemisini çağrıştırıyor. En etkili silahı ise güvertesine yerleştirilen su topu.


Güney Okyanusu’nda Japon balıkçı gemileri tarafından gerçekleştirilen ve katliam düzeyine ulaşan yasa dışı balina avcılığına karşı eylemler düzenleyen Sea Shepherd’in son gemisi Ocean Warrior, Antalya’da inşa edildi.Merkezi Amerika’da bulunan çevreci örgüt Sea Shepherd’ı benzeri Greenpeace’ten ayıran en büyük özelik, eylemlerinin zaman zaman “güç gösterisine” dönüşmesi. Bu nedenle olsa gerek, Hollandalı gemi yapım şirketi Damen’in Antalya’daki tersanesinde Türk işçiler tarafından inşa edilen Ocean Warrior, tasarımı ve rengi ile daha çok bir “savaş gemisini” andırıyor.

ThumbnailThumbnailThumbnail
ThumbnailThumbnailThumbnail

Sea Shephard Global’in Medya Direktörü Heather Stimmler, yaptığı özel açıklamada, “Türkiye’nin seçilme nedeni, Ocean Warrior’u burada Nemesis Operasyon’una yetişecek şekilde inşa edebilecek olmamızdı” dedi.


NEMESİS OPERASYONU

Deniz koruma örgütü Sea Shepherd Global, Aralık ayında düzenlenen 11. Doğrudan Eylem Balina Savunma Kampanyası”nda gemilerini Güney Okyanusu’na gönderdi.

Avustralya'dan başlayacak eylem hareketine Yunan tanrıçası ve “Kaçınılmaz adaletin savunucusu” olan Nemesis’in adı verildi.


“OKYANUS SAVAŞÇISI”

Greenpeace'in yaratıcılarından Kanadalı kaptan Paul Watson'un 1981 yılında ABD’nin Oregon eyaletinde kurduğu, kar amacı gütmeyen çevreci dernek Sea Shepherd , Greenpeace’in aksine zaman zaman eylemlerinde şiddete başvuruyor.Yasa dışı balina avına çıkan Japon balıkçıların gemilerine su püskürten örgüt bazen de balıkçıları gemilerine çarparak engellemeye çalışıyor.

Greenpeace’e göre daha radikal bir eylem yöntemini benimseyen Sea Shepherd’in son gemisi Ocean Warrior’un (Okyanus Savaşçısı) inşası, Antalya’da 18 ay gibi kısa sürede tamamlandı ve Nemesis Operasyonu’na katılmak üzere geçtiğimiz aylarda  Güney Okyanusu’na yolcu edildi.Hollanda, İngiltere ve İsveçli destekçilerin “Dreamfunds” projesi kapsamında sağladıkları 8.3 milyon Euro ile inşa edilen Ocean Warrior, 54 metre boyunda, 439 ton ağırlığında ve 15 mürettebata sahip.

Örgütün diğer gemilerine göre daha hızlı ve atak olan Ocean Warrior, yakıt verimliliği sağlayacak elektik destekli hibrit sistem ile 25 knot’a ulaşıyor. Gemide ayrıca güçlü bir su topu, daha küçük tekneleri yükleyebileceği geniş bir güverte ile helikopter pisti bulunuyor.

Baş tarafı ise “mahmuzlama” eylemleri için çelik plakalarla desteklenmiş durumda.BALİNA GEMİLERİNİ “KÖRLEŞTİRECEKLER”

Ocean Warrior’un Güney Okyanusu devriye gemisi olarak tasarlandığını belirten Sea Shephard Global’in Medya Direktörü Heather Stimmler, özel açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Misyonumuz, Güney Okyanusu’ndaki Minke balinalarını Japon balıkçı filosunun yıllık av seferinden korumak. Geçmişteki faaliyetlerimizde onların gemileri bizimkileri geride bırakmıştı. Ocean Warrior ile şimdi onları rahatlıkla yakalayabileceğiz.

Ocean Warrior
’daki su topunu daha çok Japon avcı gemilerinin balinaları görmelerini engelleyecek ‘perdeleme atışları’ için kullanacağız. Elbette ki bu silahtan yeri geldiğinde kendimizi korumak için de yararlanacağız.”


ThumbnailThumbnailThumbnail
ThumbnailThumbnailThumbnail

Türkiye’de de hayranları olan Sea Shepherd'in şu aşamada henüz Türkiye’de bir ofis açma düşüncesi olmasa da ilerideki günlerin ne getireceği bilinmiyor.OCEAN WARRIOR’UN KAPTANI ADAM MEYERSON

Nemesis Operasyonu’nda Ocean Warrior’un kaptanlığını yapacak olan Adam Meyerson deneyimli bir denizci. Aslen San Fransiscolu olan Meyerson, dalış eğitmenliği ve dalış teknesi kaptanlığının yanı sıra iki yıl boyunca Oxnard, California’da Liman Savunma memurluğu görevinde bulundu.

Sea Shephard’a 2010 yılında M/V Steve Irvin’in ikinci kaptanı olarak adım atan Meyerson, bugüne dek Sea Shepherd’ın tüm gemilerinde çalıştı. 2013-2014 arasında da 10. Güney Okyanusu balina savunma faaliyeti olan “Relentless Operasyonu”nda M/V Sam Simon’un kaptanıydı.


Kaynak: Osman UĞUR (Özel Haber)

Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Çarşamba, 28 Aralık 2016 18:50
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam

Anketler

Bakanlığın ikinci Türk bayrağına geçiş hamlesi, vergi ve marina bağlama ücretlerinde indirim bu kez beklenen sonucu verecek mi?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam